(لباس شخصی)

نظرات  (۱)

عشق و محبت

2 - و اما براستی محبت چیست؟ بی تردید محبت خدا به بشر بسیار متفاوت از محبت بشر است ولی در عین حال همچون سایر صفات الهی محبت خدا را هم بایستی از محبت بشری درک نمود چرا که همه اسماء و صفات الهی نهاده فطرت بشرند ولی بشر اکثراً از آن به شر استفاده می کند و لذا از دستش می دهد.

3 - محبت به طور کلی تمایل و گرایش شدید را گویند که میزانش بسته به این است که فرد محب در حبش و به خاطر حبش تا کجا از خواسته های خود می گذرد. پس محبت نیز همچون سایر صفات و بلکه بیش از هر صفت دیگری دارای ماهیتی دیالکتیکی است. زیرا از یک سو اراده و خواستنی شدید است و از سوی دیگر مشمول از خود گذشتن و نخواستن می شود : خواستن نخواستن یا اراده به بی ارادگی و حتی ضد اراده!

6- در حقیقت دوست داشتن و محبت بین دو انسان و از جمله جنس مخالف، حق وجود است. زیرا برخاسته از نور تجلی و ظهور خداست که عموماً شیطان وارد کار می شود و دوست داشتن را استکباری و تصرفی می سازد یعنی وارونه می سازد. در حالیکه تجلی و ظهور همواره برای غیر است و بایستی ضد خود باشد.

از کتاب "خداشناسی امامیه - امام شناسی قرآنی و خودشناسی الهی- جلد دوم  " استاد علی اکبر خانجانی - ص326

     لینک دانلود :

 

     http://d01.megashares.com/dl/LIpCPIh/khodashenasiemamieh2.zip

 

      در صورت فیلتر بودن به وبلاگ زیر مراجعه کنید :

 

    https://noorehasti.wordpress.com/

 

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">